Menu Zamknij

Woda z butelki plastikowej, szklanej czy filtr do wody – co wybrać? Czy BPA przenika do żywności? Cykl #polejwody

Dzisiaj o tym ile można oszczędzić pijąc kranówkę i jak ratować wieloryby.

Po ostatnim poście trochę dyskutowałam o tym, jaką wodę najlepiej wybierać i zgłębiałam wiedzę na temat wpływu wypijanej wody na zdrowie, środowisko i wieloryby. Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy. Słuchajcie.

Woda z plastiku a zdrowie

W jednym z badań z tego roku wykazano, że 93% przebadanych wód butelkowanych zawierało mikroplastik. Badanie wykonano na uniwersytecie w Nowym Jorku i przebadano 259 butelek 11 firm z 9 krajów. Co to oznacza? Właściwie to nie wiadomo. Badanie, z uwagi na ograniczenia sprzętu, nie stwierdza rodzaju najmniejszych cząstek, udało się jedynie wykryć skład tych większych – był to bezpieczny dla człowieka polipropylen (PP), z którego wytwarza się zakrętki do butelek. Ponieważ nie wiemy jakie cząstki zawiera woda butelkowana – nie wiemy też jaki jest wpływ na zdrowie. WHO oraz sama uczelnia, na której przeprowadzono badanie uznały, że temat należy zgłębić. Dopóki nie poznamy wyjaśnienia, kwestia wpływu wody butelkowanej na zdrowie nie jest jasna, a wybór należy do Ciebie.

Jeśli obawiasz się mikroplastiku – możesz wybrać wodę w szklanej butelce. Szkło jest jednym z najbezpieczniejszych materiałów do produkcji opakowań. Nie ma ryzyka, że jego składniki przejdą do żywności.

Edit: Po ukazaniu się artykułu, kolega-chemik słusznie zwrócił uwagę na pewną kwestię. Zacytuję:

“Co do mikroplastu to powstaje on wskutek długotrwałych procesów degradacji głównie włókien z tworzyw sztucznych i stwierdzono jego obecność przede wszystkim w oceanach. Nie jest tak, że to butelka pet ulega mikro degradacji i jej mikro fragmenty przechodzą do wody w butelce. Takie procesy wymagają bardzo dużego rozdrobnienia materiału i bardzo długiego czasu oddziaływania czynników środowiskowych. Ten mikro plastik jest już w wodzie jeszcze przed wlaniem jej do butelki. Także butelka szklana tutaj niczego nie zmieni. Druga kwestia. Bisfenol czy związki z których otrzymuje się PET są szkodliwe tylko w postaci monomerycznej (mało cząsteczkowej) wtedy są lotne i reaktywne. Po reakcji polimeryzacji związki te wchodzą w powtarzalna bardzo długa strukturę która jest bardzo trwała i nie emituje żadnych cząstek a tym samym nie jest zagrożeniem zdrowia dla znajdujących się w pobliżu organizmów w żaden sposób. Jedynie dla połykających je zwierząt. […]

Bfa stanowi substrat (jeden z dwóch) do reakcji polimeryzacji której efektem jest powstanie produktu wielkocząsteczkowego. Grupy funkcyjne bfa wykorzystane są do reakcji z inną substancją (drugim substratem) przyłączających się do siebie na przemian. I tak reakcja ta powielana jest kilkadziesiąt tysięcy razy, cegiełka po cegiełce aż do otrzymania produktu, polimeru, o zupełnie innych właściwościach. Jej masa jest kilkadziesiąt tysięcy do kilkuset tysięcy razy większa od cząsteczki substancji wyjściowej i nie będzie w stanie reagować w ogóle. […] Owszem bisfenol jest szkodliwy, ale dla ludzi pracujących w fabryce albo w laboratorium w przypadku gdy nie przestrzega się BHP, ale nie polimer np. poliwęglan otrzymany po części z bisfenolu.”

Sama dałam się nabrać na bisfenolową nagonkę, takie informacje są nawet powielane na studiach dietetycznych. A okazuje się, że nie ma potrzeby siać paniki – z opakowań polimery nie przechodzą do żywności w normalnym stanie, a niestety – woda zanieczyszczona jest mikroplastikiem jeszcze przed rozlaniem do butelek. Do daje kolejny bodziec, by zwrócić uwagę na następną kwestię.

bottles-2679746_1920

Trzeba patrzeć szerzej

Niby wszyscy wiemy, że plastik rozkłada się 400 lat, że to zupełnie nie eko materiał i tak dalej. Ale czy na pewno zdajemy sobie sprawę jak duży mamy przez to wpływ na nasze podwórko? Pobawmy się w matematykę. W Gdańsku mieszka około 460 tysięcy ludzi. Niech połowa z nich wypija przykładowe 1,5 litra wody dziennie, czyli jedną butelkę. A wszyscy na pewno jedzą też jogurty w kubeczkach, piją mleko z kartonu albo kupują pieczywo czy warzywa pakowane w reklamówki. I te wszystkie opakowania potem siup, do kosza. Ale skupmy się tylko i aż na wodzie. Jedna butelka na głowę daje przez rok 365 butelek. Mnożąc to przez połowę mieszkańców Gdańska – daje nam 167 900 000 butelek rocznie! Można zrobić dobry biznes. Jeśli przyjąć, że 1 butelka waży 30g, to w Gdańsku, co roku wyrzucane jest 5 037 000 kg czyli 5 037 ton plastiku! Pięć tysięcy ton. Na jedno miasto w Polsce. A teraz wyobraźcie sobie, że ćwierć z tego niefrasobliwi turyści zostawili na plaży, po czym morze zabrało butelki ze sobą.

plastic-bottles-115069_1920

Jakie są konsekwencje?

Najpierw zobaczcie ten film nagrany na rajskiej wyspie Bali w marcu tego roku:

https://youtu.be/ArYLGNe-jCA

Przede wszystkim – w te pływające worki, dziurawe butelki, inne elementy łatwo wplątują się zwierzęta, np. żółwie – przez co są skrępowane i często żyją tak latami, narażone na deformacje skorupy i ciała. Druga kwestia, to zjadanie śmieci przez ptaki, ryby czy np. wieloryby. Powoduje to blokady czy perforacje jelit, a w konsekwencji śmierć w mękach. Albo zostaje w żołądku, przy czym wytworzone tam ftaleny wpływają na układ hormonalny zwierzęcia, a potem taką rybę – świeżo złowioną, ze smakiem zjadamy na deptaku w smażalni “Rybitwa”. Mniam.

Jak tego uniknąć?

Jestem zwolenniczką opakowań wielokrotnego użytku i zwykle dwa razy się zastanawiam zanim wyrzucę jakiś “śmieć”, bo może ma on jeszcze jakieś zastosowanie (np. nie posiadam konewki, wykorzystuję butelki do podlewania, a małe siateczki po warzywach służą za worki na śmieci w łazience). Dlatego, kiedy wychodzę z domu, korzystam z butelki na wodę wielokrotnego użytku. Można takie kupić np. w Ikei. Ważne, aby w składzie nie miały BPA oraz nie były to butelki PET, które przy wielokrotnym napełnianiu wytwarzają rakotwórcze związki.

Ja korzystam z butelek z filtrem, dzięki czemu mogę pić względnie oczyszczoną kranówkę. Względnie – bo butelki i dzbanek, z których piję (Dafi oraz Bobble) wykorzystują filtr węglowy oczyszczający wodę pitną z chloru i głównych zanieczyszczeń, np. piasku. Nie oczyszczają jednak wody z bakterii, wirusów czy pestycydów – dlatego nie można z nich pić wody z kałuży czy strumienia. Do takich zadań specjalnych mamy np. butelkę Water-to-go.

Ile można oszczędzić pijąc kranówkę?

Wszystko dla Was policzyłam. Wzięłam pod uwagę wypijanie 2 litrów wody dziennie.

Woda mineralna Woda kranowa Woda kranowa + filtr
Cena 2zł/1,5 l ok. 9zł/1000 l + abonament 10,20zł/m-c 40 zł butelka Dafi z filtrem + 40zł 2x filtr (150 l)

 

Koszt roczny 973,30 zł 128,97 zł 248,97 zł (woda+filtry)
Oszczędność 844,33 zł 724,33 zł
Ilość zużytego plastiku 14,5 kg 0 kg

116g (13g filtr – 5 szt, 17g zakrętka – 3 szt)

Łatwo zauważyć, że woda kranowa, nawet z systemem filtrującym okazuje się być najtańszym i najlepszym dla środowiska rozwiązaniem. Niespełna 850zł to fajna sumka do wykorzystania na krótkie wakacje last-minute albo weekendowy city-break np. w Pradze albo Wiedniu. Surowa kranówka zwykle ma bardzo podobny skład do wody mineralnej, a filtry dzbankowe czy butelkowe nie pozbawiają jej minerałów (jedynie chloru i zanieczyszczeń). Jeśli natomiast dużo ćwiczysz lub pracujesz fizycznie –  uzupełniaj kranówkę wodą wysokozmineralizowaną. Dlaczego – pisałam w poprzednim poście.

To jak, zamieniasz wodę butelkowaną na kranówkę?

 

 

Źródła:

 1. https://dietetycy.org.pl/badacze-93-wod-butelkowanych-zawieralo-mikroplastik/
 2. Sherri A. Mason, Victoria Welch, Joseph Neratko, Synthetic polymer contamination in bottled water, marzec 2018, State University of New York at Fredonia, Department of Geology & Environmental Sciences
  https://orbmedia.org/sites/default/files/FinalBottledWaterReport.pdf
 3. Halden RU, Plastics and health risks, Annu Rev Public Health. 2010; 31:179-94
  http://www.zwik.lodz.pl/dla-klientow/taryfy-i-cenniki/oplaty-na-rok-2018/
 4. https://www.positivehealthwellness.com/diet-nutrition/best-filtered-water-bottle-need-know/
 5. https://www.theguardian.com/world/2018/mar/06/plastic-british-diver-films-sea-rubbish-bali-indonesia
 6. http://www.abc.net.au/news/science/2017-02-27/plastic-and-plastic-waste-explained/8301316
 7. https://watertogo.pl
 8. https://sklep.dafi.pl/
 9. https://thinkyourwater.brita.pl/fillgo-vital/
 10. https://www.waterbobble.pl/

 

2 Komentarze

 1. Pingback:Porównanie butelek filtrujących: Dafi, Bobble, Brita i Water-to-go. Cykl #polewody • Prosto do celu

 2. Pingback:Porównanie butelek filtrujących: Dafi, Bobble, Brita i Water-to-go. Cykl #polejwody • Prosto do celu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *