Czy liniowi umrą wcześniej? Zespół metaboliczny wśród zawodników futbolu amerykańskiego.

zespół metaboliczny futbol

Futbol amerykański to genialny sport, bo odnaleźć się w nim może każdy. I ten, który całe życie jest na masie i niewiele mu z tego wychodzi, ale za to bez problemu przebiegnie z piłką niezauważony pod nogami liniowemu. I ten, który kocha każdy kilogram swojego ciała równie mocno jak ciasteczka.
Kilka lat temu naukowcy z Uniwersytetu w Miami zadali sobie pytanie – czy te ciasteczka nie wchodzą czasem w zadek, a nie w biceps? I jakie są tego konsekwencje? Dziś o zespole metabolicznym w futbolu amerykańskim.

Przebadali swoich zawodników z NCAA Division I oraz graczy z kilku liceów i wyniki nie były fajne.

Okazało się, że średni poziom tkanki tłuszczowej u liniowych wynosił 24.8%, podczas gdy zawodnicy z pozycji siłowych (athletic positions) osiągali średni poziom 15.3%, a zawodnicy skilled positions 12.1%. Prawie 7% zawodników (przypominam, że badano studentów i uczniów liceów!) miało trzy lub więcej oznak zespołu metabolicznego, z czego 92.3% to byli liniowi! [1]

Prawidłowy, zdrowy poziom tkanki tłuszczowej u młodych mężczyzn to ok. 10-15% (u kobiet jest dużo wyższy). Wynik ponad 20% wskazuje na nadwagę lub otyłość. A otyłość, niestety, to choroba przewlekła ze wszystkimi swoimi nieprzyjemnymi konsekwencjami, nie “wada wyglądu”.

Czym jest zespół metaboliczny?

To zespół różnych czynników, które wspólnie zwiększają ryzyko miażdżycy, cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych.

Sprawdź teraz ile z nich dotyczy Ciebie. Poniżej znajdziesz najczęstsze czynniki:

 • otyłość brzuszna (obwód pasa >94cm u mężczyzn i >80cm u kobiet),
 • insulinooporność, stan przedcukrzycowy lub cukrzyca typu 2 (glukoza na czczo >100 mg/dL),
 • upośledzona tolerancja glukozy (stwierdzona testem OGTT),
 • nadciśnienie tętnicze (>130/85),
 • wysoki poziom trójglicerydów,
 • niski poziom HDL (“dobrego” cholesterolu),
 • białko w moczu.

Z czym wiąże się zespół metaboliczny i występujące z nim choroby?

Przede wszystkim – ze zwiększoną śmiertelnością. Badanie Lewingtona i wsp. pokazuje, że wzrost skurczowego ciśnienia tętniczego o 10 mmHg lub ciśnienia rozkurczowego o 5 mmHg wiąże się ze zwiększeniem ryzyka zgonu z powodu udaru mózgu o około 40% a z powodu choroby wieńcowej o około 30% [2].

Kolejna sprawa to większe ryzyko kolejnych chorób – niestety z efektem śnieżnej kuli. Otyłość często skutkuje cukrzycą typu 2, a cukrzyca – problemami ze wzrokiem, z gojeniem się ran (stopa cukrzycowa) i… z dalszym tyciem.

Zespół metaboliczny przede wszystkim, tak na co dzień, utrudnia choremu normalne życie i poruszanie się. A w kontekście sportu – powoduje niższą wydolność, szybsze zmęczenie i mniejszą efektywność.

Jak żyć, pani dietetyk, jak żyć?

Podsumowując – jeśli jesteś liniowym, zadbaj o to, aby Twoja siła pochodziła z mięśni, nie z tkanki tłuszczowej.

 • Trenuj siłowo.
 • Jedz zdrowo i zwracaj uwagę na jakość swojego jedzenia.
 • Mierz się regularnie.
 • Badaj krew pod kątem stężenia glukozy, cholesterolu i trójglicerydów
 • Kontroluj poziom tkanki tłuszczowej.

Buduj mięśnie, spalaj tłuszcz. W ten sposób poprawisz swoją wydolność oraz efektywność, podniesiesz poziom testosteronu i po prostu będziesz lepszym sportowcem.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w rekompozycji sylwetki i poprawie zdrowia, sprawdź jak mogę Ci pomóc.

Bibliografia:

[1] Steffes GD, Megura AE, Adams J, Claytor RP, Ward RM, Horn TS, Potteiger JA. Prevalence of metabolic syndrome risk factors in high school and NCAA division I football players. J Strength Cond Res. 2013 Jul;27(7):1749-57. doi: 10.1519/JSC.0b013e31827367cd. PubMed PMID: 22996023.

[2] . Lewington S, Clarke R, Qizilbash N, Peto R, Collin R. Agespecific relevance of usual blood pressure to vascular mortality: a metaanalysis of individual data for one million adults in 61 prospective studies. Lancet. 2002; 360 (9349): 19031913